Епіграф до теми Дж.Байрон

Тема
Цитата
Автор
Джордж Ноел Гордон Байрон (1788–1824). «Хотів би жити знов у горах…», «Мій дух як ніч…». Поема «Мазепа» або «Паломництво Чайльд Гарольда». Вплив творчості Дж. Байрона на розвиток романтизму в Європі.
Протиставлення мрії і дійсності у ліриці поета. Фольклорні та біблійні мотиви у віршах Дж. Байрона.
Українська тема в поемі «Мазепа». Специфіка зображення образу гетьмана у творі (монолог героя, романтичний пейзаж як засіб увиразнення образу, динаміка образу та ін.).
Відображення духовного життя особистості та суспільства, історії та культури Європи в поемі «Паломництво Чайльд Гарольда». Герой і автор: схожість і відмінність. Особливості віршової організації поеми (спенсерова строфа).
Може, ані один поет на світі не мав такого широкого і глибокого впливу на сучасні і пізнішу літературу, як лорд Байрон. Це знак того, що висказуючи свої погляди, болі і мрії, він висказував заразом і те, що відчував цілий загал, чим жила уся суспільність. Знак, що він був духовним, а до того геніальним представником часу.
І.Франко
«Прометей нашого століття», «…титанічний поет Англії».
В.Г.Бєлінський
Байрон назавжди залишиться в художній пам’яті людства як втілена жага свободи, як уособлення нескореного прагнення до найбільш високих духовних цінностей, до світу, в якому людина не буде пригнічувати людину.
В.Скуратівський
Байрон відчув дух нової поезії і знайшов її епічні форми…
А.Міцкевич
Да, этот человек был велик, он в муках открывал новые миры, по-прометеевски восставал против жалких людей и их более жалких догов, и слава его имени достигла и снеговых гор Фуле и жгучих песков Леванта.
Г.Гейне
…Он охватывал все стороны человеческой жизни, заставлял звучать струны божественной арфы, извлекал из неё и нежнейшие звуки, и мощные, потрясающие сердца аккорды. Едва ли найдётся такая страсть или такая ситуация, которая ускользнула бы от  его пера.
В.Скотт
Я майже шкодував би, якби мої власні справи йшли відмінно, і це в той час, коли доля народів у небезпеці! Якби вдалося докорінно поліпшити становище народів, я не став би брати близько до серця свої власні «дрібні справи».
Дж. Байрон
Біг часу змінює все; мову, землю, обриси морських берегів, зірки на небі, – словом, все, «навколо, довкола та під ногами людини», але – окрім самої людини!
Дж. Байрон
«Паломництво Чайльд Гарольда» – «не тільки найвидатніша сповідницька поема романтичного періоду в англійській літературі. Це також найбільш автентичне свідчення доби «світового смутку», котра йшла за розчаруванням після французької революції та наполеонівських воєн.
Леслі Марчанд
Він жив для Англії і світу. Хоча його перу належать всесвітньо відомі поеми «Корсар», «Прометей», «Каїн», «Мазепа», «Шильйонський в’язень», «Гяур» та чимало довершених літературних поезій, усе ж візитною карткою митця стала поема «Паломництво Чайльд Гарольда».
Кондратій Рилєєв
Іван Мазепа – це той герой, вшановуючи якого, віриш, що, зрештою, і твій народ гідний бачити на своєму історичному іконостасі більш величнішого вождя й істинного лицаря, ніж бачив досі, та зазнати при ньому гучнішої і романтичної слави.
Богдан Сушинський
Мазепа – це наріжний камінь української свідомості, історії, долі, майбутнього й минулого.
Юрій Іллєнко
(про Мазепу) Історія не дала йому корони, як він того бажав. Проте поезія обдарувала його, без його відома, королівством, набагато кращим, аніж ті, які має політика… Його супротивники ненавиділи його, проте жінки його любили, церква прокляла його, але поети його оспівали!
М. де Вогює
Тисячі років ледве достатньо, щоб створити державу, однієї години досить, щоб вона розвіялася в прах.
Дж. Байрон


Байронізм хоча і був швидкоплинним, але великим, святим і необхідним явищем в житті європейського людства…
Ф.Достоєвський

Комментариев нет:

Отправить комментарий