Цитати / епіграф до теми "Нова драма"


ЦИТАТИ до теми «НОВА ДРАМА»

ü «Нова драма» змальовує боротьбу індивідуума із самим собою; це драма почувань, передчувань, докорів сумління, драма неспокою, вагання волі, ляку і жаху; це страшливий образ кривавого побоїща в душі людини… Вся увага художника в ній концентрується в психологічній концепції, через те, не пориваючи з реальністю, він інтригує, зовнішні обставини, побутові ознаки відсуває на другий план… Міняється і будова п’єси, насамперед викидається пережиток мелодрами – монолог, як річ ненатуральна і зайва; дія ведеться переважно в діалогах… Немає місця в «новій драмі» й кривавим подіям, штучним ефектам, несподіванкам у формі Deus ex machiha … (М.Вороний)
ü Драма народилася в давнину, коли поєдналися два бажання: бажання танцювати й бажання слухати історію. Танець перетворився на діалог, історія стала ситуаціє. Коли Ібсен почав створювати п’єси, мистецтво драматурга було зведено до вміння винаходити ситуації, що захоплюють. Уважалося, що коли ситуація дивовижна, то і пса буде цікавою. Шекспір вивів на сцену нас, але не наші ситуації… Ібсен доповнює Шекспіра. Він показує нам не тільки нас самих, але і у відповідних ситуаціях… його п’єси вміють і боляче ранити нас, і сповнювати надією на порятунок від ідеалістичної тиранії. (Б.Шоу)
ü Найпроникливіші з-поміж критиків початку XX ст..  помітили, що в старому театрі йшлося про трагедію в житті, натомість у новому – про трагедію життя. (Б.Зінгерман)
ü «Що хочуть бачити глядачі на сцені? Далеке минуле? Ні, вони хочуть бачити себе у звичних для них обставинах. Вони хочуть думати про те, що їх хвилює». (Г. Ібсен)
ü Наприкінці XIX ст.. роман кінчав уже втомлено шлях, так бадьоро початий на початку століття; поезія розпачливо побивалась, бажаючи змінити старі та давні теми в «нові, новітні, найновіші»; новела почала тратити свіжість барв, - але саме тоді драма розбила, нарешті, кайдани мертвої рутини, що то від них так довго та одважно намагався визволити її єдиний у своїм роді … талант «північного лицаря» Ібсена. (Л.Українка)
ü «Генрік Ібсен був “батьком” нової драматургії, яка впритул наблизилася до проблем сучасної людини та її душі». (Б. Шоу)
ü «Чехов не стільки зображує, скільки спонукає глядачів пройматися певним настроєм, відчути загальну атмосферу тривожного часу».  (К. Станіславський)
ü «“Нова драма” має стати відлунням ілюзій, думок, почуттів і настроїв сучасного покоління». (А. Стріндберґ)
ü «Сльози людей стали мовчазними, невидимими, це сльози їхньої душі, за ними — сутність світу».  (М. Метерлінк)
ü «Цікавою може вважатися лише та драма, в якій порушуються й розглядаються проблеми, характери, вчинки героїв, що мають безпосереднє значення для сучасної аудиторії». (Б.Шоу)
ü «Глядач має залишати театральну залу з тривожним відчуттям того, що життя, відображене в п’єсі, стосується його особисто, він має знайти якийсь вихід для себе й інших, бо сучасний стан цивілізації не сумісний із його розумінням честі й добра». (Б. Шоу)
ü Ібсен – передовсім і найголовніше – митець. (О.Блок)


Комментариев нет:

Отправить комментарий