понедельник, 6 июня 2016 г.

Гомер. «Іліада». Опорна схема-конспект


Автор. Гомер (VIIIVII ст. до н.е.) -  давньогрецький поет.


Твір. «Іліада».
Дата написання. VIII ст. до н.е.
Міфологічна історія. «Іліада» тісно пов’язана з троянським циклом міфів. Згідно з троянськими міфами, причини війни між греками і троянцями зумовлені волею богів. Земля, знемагаючи від перенаселення, звернулася до Зевса з проханням скоротити людський рід. Громовержець вирішив допомогти Землі і задумав війну між греками і троянцями. Ось як йому вдалося її розпочати.
        Під час шлюбного бенкету правителя Північної Греції Пелея і морської богині Фетіди незапрошена богиня ворожнечі Еріда вкинула яблуко з написом: «Найвродливішій». Три богині – Гера, Афіна й Афродіта – звернулися до сина троянського царя Паріса, щоб їх розсудив. Гера обіцяла владу, Афіна – мудрість і славу, Афродіта – кохання найпрекраснішої жінки Єлени. Паріс віддав яблуко Афродіті. Саме з її намови він викрав Єлену – дружину Спарти Менелая. Ображений цар зібрав військо на чолі з братом Агамемноном і повів його до стін Трої. Почалася війна, яка тривала десять років.
Жанр. Військово-героїчна поема.
Теорія літератури. Епічна поема – великий віршований твір, в якому розповідається про значні події далекого та близького минулого. Гекзаметр – метричний вірш шестистопного дактиля, де в кожній стопі, окрім п’ятої, два коротких склади можуть змінюватись одним довгим. /_uu/_uu/_//uu/_uu/_uu/_u/.
Тема. Гнів Ахілла на вождя походу, царя Аргосу Агамемнона.
Сюжет. Об’єднані ахейські війська зібрались під Іліоном. Облога затяглась. І ахейці, в пошуках їжі та здобичі, робили набіги на села та міста. Після одного з них у полон потрапила донька жерця бога Аполлона Хріса – Хрісеїда. Полонянка дісталася Агамемнонові. Батько дівчини за допомогою звертається до самого Аполлона. Бог насилає на ахейців мор, який тривав 9 днів. Агамемнону довелося віддати полонянку. Ахілл на раді докоряє йому за нерозумний вчинок. Щоб помститися, Агамемнон забирає полонянку Ахілла – Брісеїду. Ахілл розгнівався і перестав брати участь у битві. Саме цей гнів і лежить в основі заспіву.
          Ахілл просить матір, богиню Фетіду, покарати Агамемнона. Зевс спричиняє ахейцям численні поразки, їхнє становище стає загрозливим. Тоді друг Ахілла Патрокл одягає бойові обладунки Ахілла і вступає до бою. Троянський царевич Гектор вбиває Патрокла, після чого Ахілл, забувши образи, йде на бій з Гектором і перемагає його. Тіло троянського царевича привязують до колісниці, глумляться над ним. Уночі приходить цар Пріам і просить віддати йому тіло сина. Похоронами загиблих героїв – Патрокла і Гектора – закінчується поема.
Композиція. В заспіві автор називає тему твору, головного героя і основні події. Поема складається із 24 пісень. Основна лінія оповіді розгортається у піснях: I, XI, XVIXXII. Дія «Іліади» охоплює приблизно 50 днів, 40 з них заповнені подіями, про які автор лише згадує. Вони становлять експозицію і розв’язку основного сюжету: 10 днів лютує моровиця у грецькому таборі, на 12-й після сварки вождів боги повернулися на Олімп, і Фетіда може звернутися до Зевса; тільки на 12-й день після загибелі Гектора Пріам рушає до табору Ахілла за тілом сина, після чого троянці ще 8 днів оплакують загиблого і готуються до його поховання.
Простір і час. Замальовується реальна подія – Троянська війна, яка точилася між ахейцями і троянцями з 1194 по 1184 рр. до н.е. Поема розповідає про облогу міста Трої, яке справді існувало. Дія відбувається на 10-му році війни.
Образи. Усі герої належать або до троянців (Гектор, Пріам, Паріс), або до табору ахейців (Агамемнон, Ахілл, Одіссей, Менелай). Відповідно, на чиємусь боці і боги (Зевс, Арей, Гермес, Афродіта, Аполлон).
Особливості стилю. Героїзм і драматизм.
Традиції. 1. В основі – історична подія: Троянська війна. 2. Присутній мотив дружби героїв. 3. Традиційна композиція, заспів, який готує слухачів до наступної розповіді про події. 4. Домінує описовість, енциклопедичність – прояв епічних традицій: а) повільність, фундаментальність викладу; б) «закон хронологічної несумісності»; в) повтори – «місця перепочинку» оповідача; г) епічний «спокій» (ніби байдужість автора до подій); д) епічний об’єктивізм у ставленні до подій та героїв твору.
Новаторство. 1. Авторська обробка матеріалу, прагнення уникнути казкових рис. 2. Нема поняття «душа», але присутні родові етичні норми; герої різняться. 3. Гнів Ахілла знаходиться в межах героїчної моралі, для якої характерне загострене почуття власної гідності. 4. «Гомерівські епітети» - поетичне означення, яке характеризується складеністю, постійністю. 5. Використання гекзаметру.
Висновок. «Іліада» - гімн самовідданості, сміливості й звитяги, котрі притаманні прудконогому Ахіллу, славному Патроклу, хитромудрому Одіссею. Проте серцю Гомера наймиліші справжні захисники батьківщини, такі як шолом осяйний Гектор. Гомер – не співець війни. Поема пройнята гуманістичним пафосом, усвідомленням того, що людське життя – найбільша цінність.
Переклади. Ол-др Навроцький, В.Самійленко, І.Франко, Л.Українка, Петро Ніщинський, С.Руданський, Б.Тен.
Зв'язок з іншими видами мистецтва. Образотворче мистецтво. М.Лосенко. «Прощання Гектора з Андромахою». Л.Давид. «Андромаха, яка плаче за Гектором». О.Іванов. «Пріам просить в Ахілла тіло Гектора». Музика. У.Волтен. «Іліада» (опера). Архітектура, скульптура та прикладне мистецтво. Гомер. Бюст (ІІ – І ст.. до н.е.). «Ахілл та Аякс» (розпис чорно фігурної амфори). «Лаокоон» (мармур, скульптура).

Думки митців та критиків. «Гомер виховав всю Елладу» (Платон).  

Комментариев нет:

Отправить комментарий